Tholen - “Ondernemers die investeren in een belichtingsinstallatie willen natuurlijk een installatie die na oplevering precies presteert zoals beloofd door de leverancier. Het uitvoeren van een lichtmeting in de kas na oplevering is hierbij veelal de nulmeting. Daarbij is het niet ongebruikelijk dat de LED-leveranciers zelf een opleveringsmeting uitvoeren. Echter, het correct uitvoeren van een meting blijkt helaas regelmatig complex te zijn. Het is dan ook veel verstandiger dit te laten uitvoeren door een onafhankelijk gespecialiseerd meetbedrijf, zoals Multi-Meet”, aldus René van der Sar van Orance.
Orance, groeilichtspecialist in glastuinbouwbelichting, heeft in samenwerking met diverse toonaangevende marktpartijen een gedetailleerd lichtmeetprotocol opgesteld, specifiek voor LED. “Wij stellen de randvoorwaarden vast voor de ondernemer bij de aankoop van een belichtingsinstallatie. Op deze manier waarborg je niet alleen dat de ondernemer krijgt wat is afgesproken, maar voorkom je ook ruimte voor verschillen in interpretatie rondom een lichtmeting.”
Het is tegenwoordig nog belangrijker om vooraf af te spreken welke meetmethoden worden toegepast bij metingen, zoals een opleveringsmeting, en ook hoe de meetresultaten worden vastgelegd in een rapport. De technische mogelijkheden met LED-armaturen nemen steeds verder toe, denk alleen al aan het sturen op spectrum, verrood en het dimmen van het licht.
Nog meer dan bij HPS-armaturen heeft ook de omgeving invloed op het LED-armatuur. "Daarbij zien we regelmatig nieuwe toetreders op de markt komen zonder specifieke sectorkennis en die niet altijd bekend zijn met de lichtmeetprotocollen en verwachtingen bij een LED-installatie in de tuinbouw."
Geen ruimte voor interpretatie
In de aankoopfase wordt veelal de meeste aandacht gegeven aan de door leveranciers gemaakte lichtplannen i.c.m. met de prijsofferte. "Cijfers in een lichtplan hebben echter alleen betekenis als je van tevoren afspreekt hoe deze moeten worden gelezen en geïnterpreteerd", benadrukt René. "Waar en hoe wordt er straks gemeten en wanneer zijn we tevreden. Dat moet erin staan."
Bij de investering in LED is het dan ook essentieel dat je kunt terugvallen op een breed pakket aan duidelijke afspraken, waaronder de wijze van lichtmeting in combinatie met de garantiebepalingen, vinden ze bij Orance. "Wij zijn dagelijks bezig met deze details, tot aan de puntjes op de i. Dit is voor alle partijen belangrijk, niet altijd het leukste, maar het is wel van onschatbare waarde.”
Voor meer informatie:
Orance
Stoelmatter 7d
2292 JM Wateringen
info@orance.nl
www.orance.nl